Diagnostyka i leczenie skolioz

Zachęcam do zapoznania się z kilkoma prostymi sposobami rozpoznania wad kręgosłupa, przedstawionymi poniżej. W razie wątpliwości oraz w sprawie dalszej diagnostyki medycznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Kiedy podejrzewać wadę kręgosłupa dziecka?

  1. Jeśli linia barków nie jest równoległa  do linii miednicy,
  2. jeśli występuje asymetria kątów łopatek i trójkątów talii,
  3. jeśli linia wyrostków kolczystych jest krzywa – aby to sprawdzić oznaczamy dziecku markerem najbardziej wystające pod skórą części kręgów (wyrostki kolczyste), w skłonie do przodu. Jeśli po wyprostowaniu zaznaczone punkty nie układają się w linii prostej, jest wskazana konsultacja lekarska.


Moja prezentacja na temat wad postawy przedstawiona podczas dni otwartych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, kwiecień 2012 r.

Skutki zdrowotne nie leczonej skoliozy

Nie leczona skolioza o kącie powyżej 40 stopni niemal zawsze postępuje, także w wieku dorosłym.

Nie zoperowana w porę może prowadzić do istotnego ograniczenia sprawności fizycznej a nawet do zaburzeń oddechowo-krążeniowych. Ogromne znaczenie ma także aspekt psychologiczny związany z kosmetyką – obniżenie samooceny pacjentów i brak akceptacji w środowisku, szczególnie wśród młodzieży.

Korzyści z korekcji skoliozy

Pacjenci po zabiegach po zabiegach dość szybko (kilka tygodni) wracają do podstawowej aktywności codziennej. Aktywność poprawia się systematycznie i z czasem (mniej więcej po roku) mogą podjąć zajęcia sportowe, na pewno na poziomie rekreacyjnym (bieganie, gry zespołowe, pływanie, jazda rowerem, narciarstwo, a nawet jazda konna) oraz pracę zawodową, może poza ciężką pracą fizyczną, do której i tak raczej nie byliby zdolni. Zakładają rodziny, rodzą i wychowują dzieci.

Poprawa kosmetyki jest absolutnie jednoznaczna z poprawą samopoczucia. Rośnie samoocena, chęć dbania o siebie. Skutek społeczny jest w oczywisty sposób dobry.

Epidemiologia

Skala problemu - według statystyk skolioza idiopatyczna (skrzywienie kręgosłupa, pacjent poza tym zupełnie zdrowy) wymagająca zabiegu korekcji to ok 1/1000 w populacji ogólnej. Dochodzą do tego skrzywienia na tle neurologicznym - oraz skrzywienia i niestabilności kręgosłupa na tle zmian zwyrodnieniowych, u osób starszych - myślę, że w sumie 5-10/1000 .
Nie jest to bardzo wiele, ale też niewiele jest ośrodków, które tym się zajmują. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, w którym pracuję, jest jednym z nielicznych ośrodków w Małopolsce wykonującym tego typu zabiegi operacyjne.

Lek.med. Zygmunt Szymon Oleksik
Specjalista chirurg ortopeda traumatolog
Wizyty domowe na terenie Krakowa i okolic:
tel. 501 015 233
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.